Mevsimsel Alerjileriniz ile Savaşacak Vitaminler

Paylaş
Mevsimsel Alerjileriniz ile Savaşacak Vitaminler

Merhaba Vitacoral Ailesi,

Bugün sizlere mevsimsel alerjileriniz için kullanabileceğiniz vitaminlerden bahsedeceğiz.

Hapşırma, öksürme, burun akıntısı, boğaz kaşıntısı ve sulu gözlerin mevsimi. Havaların ısınması, çimlerin yeşermesi, çiçekler açması ile alerjiler hayatımızda ön sıralarda yer alır. Alerjiler, tüm biçimleriyle son birkaç on yılda çok daha yaygın hale geldi. Bunun hava kirliliğindeki artış, gıdalarımızdaki besin eksikliği ve diğer çevresel faktörlerle çok ilgisi var. İlkbahar ve yaz mevsimlerinin ana suçluları ağaç ve çimen polenleridir ve dışarısı güzel olsa da, bazıları için acı verici ve tatsız bir zaman olabilir.

Alerjik reaksiyon, bağışıklık sisteminin bir alerjene aşırı tepki vermesiyle başlar. Bu reaksiyon, kötü şöhretli alerji semptomlarının domino etkisini başlatan kan dolaşımına histamin salınımını tetikler. Alerji ilaçları geçici bir rahatlama sağlayabilir, ancak uyuşukluk ve yorgunluk gibi bir dizi olumsuz yan etki ile birlikte gelir. Hiç kimse bu yaz acı çekmek zorunda kalmamalı çünkü alerji semptomlarıyla yan etkiler olmadan başa çıkmanın doğal yolları var.

C Vitamini

Nihai antioksidan aynı zamanda alerjiler için alınması gereken nihai vitamindir. C vitamininin vücutta birçok işlevi vardır, bunlardan biri vücudun bağışıklık tepkisini uyararak histamin üretimini bloke etmesidir. C vitamini bu şekilde mevsimsel alerjiler için etkilidir . Araştırmalar, C vitamini tedavisinin saman nezlesi olarak da bilinen alerjik rinit için etkili olduğunu ortaya koyuyor.

Anti-inflamatuar etkileri, burun akıntısı ve göz çevresindeki şişlik semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. İntravenöz tedavi yoluyla yüksek doz C vitamini alerji semptomlarını da hafifletir. Bu uzun süreli gözlemsel çalışmada, alerjik hastalıkların düşük C vitamini seviyeleri ile ilişkili olduğu bulundu. IV tedaviler yoluyla yüksek dozlarda C vitamini verildiğinde, alerji semptomları azaldı.

C vitamini takviyesi, alerjilerle birlikte gelen semptomları önlemenin anahtarıdır. Narenciye, çilek, brokoli, domates ve dolmalık biber gibi birçok bütün gıdada bol miktarda bulunur. Sağlıklı bir yetişkin için önerilen günlük alım miktarı günde 80 mg-90 mg'dır. Daha yüksek bir doza duyulan ihtiyaç, sigara, stres ve sağlıklı bir diyetin olmaması gereksinimi artırdığı için yaygındır. C vitamininin toksisite etkisi yoktur, ancak gevşek dışkı genellikle gün için elde edilen maksimum emilim seviyelerinin bir göstergesidir. Suda çözünen bir vitamin olduğu için her gün C vitamini takviyesi yapmak önemlidir, bu da vücudun daha sonra kullanmak üzere fazlalık depolamayacağı anlamına gelir.

Eksiklik belirtileri arasında pürüzlü ve engebeli cilt, kolay morarma, yavaş yara iyileşmesi, şişmiş eklemler, zayıf kemikler ve zayıf bağışıklık fonksiyonu bulunur.

D Vitamini

D vitamini güneş ışığı vitaminidir. Güneşe maruz kaldığımız güzel bir günde ücretsiz ve bolca alıyoruz. Ne yazık ki, Güneş her zaman parlamaz ve güneş kremi (gerekli olsa da) D vitamini emilimini engelleyen her türlü Güneş ışınını engeller. Güneş ışığını emmek vücudun kendi D vitaminini üretmesi için gereklidir. Yağda çözünen bu vitamin kemik sağlığını, bağışıklık fonksiyonunu korumak için kullanılır ve ayrıca vücudun kalsiyum ve fosforu emmesine yardımcı olur.

Çalışmalar, D vitamininin önemi ile bağışıklık sistemi arasında bir bağlantı bulmuştur . D vitamini, alerjik semptomları tetikleyen kimyasalların salınımını baskılayan belirli düzenleyici bağışıklık sistemi hücrelerini aktive eder. Çim poleni alerjisi olan çocuklar ve D vitamini takviyesinin etkileri üzerinde başka bir çalışma yapıldı. Günlük 1000 IU D vitamini verildi ve alerji semptomlarının plaseboya göre önemli ölçüde azaldığı sonucuna varıldı.

 D vitamini yağda çözünen bir vitamindir, yani idrarla atılan suda çözünen bir vitaminin aksine vücutta depolanır. D vitamini alımı değişir ve bireye ve güneşe maruz kalma, ten rengi ve diyet dahil olmak üzere diğer birkaç faktöre bağlıdır.

D vitamininin en bol kaynakları et ve süt ürünleri, morina karaciğeri yağı, mantar ve yağlı balıklardır. Diğer kaynaklar arasında güçlendirilmiş portakal suyu ve kahvaltılık tahıllar bulunur. Alerjiler için D Vitamini almak , özellikle eksiklik olduğunda alerjik semptomları ortadan kaldırmanın en hızlı ve en kolay yoludur.

Vitacoral Ile Mevsimsel Alerjilerinizi Yenin!

Mevsimsel alerjiler asla eğlenceli değildir. Piyasada geçici veya hiç rahatlama sağlamayan o kadar çok alerji ilacı var ki, çoğu günümüze uygun olmayan uyuşukluk ve yorgunluk yan etkileriyle birlikte geliyor. 

C vitamini ve D vitamini alerjiler için alınması gereken temel vitaminlerdir. Her ikisi de bağışıklık işlevine, iltihaplanmaya yardımcı olma işlevi görür ve en önemlisi, alerjik yanıtı tetiklemekten sorumlu olan kan dolaşımında histamin birikmesini engeller.

Mevsimsel alerjileriniz varsa, bunun sizi hayal kırıklığına uğratmasına izin vermeyin. Yaz aylarının güzelliğini bizler gibi yaşamak sizin de hakkınız! Yeter ki doğru vitaminleri destekleyerek, bol sıvı tüketerek, besleyici gıdalar açısından zengin bir diyet uygulayarak hazır olduğunuzdan emin olun.

Ramazan'da Zinde Kalmanızı Sağlayacak 5 İpucu

Ramazan'da Zinde Kalmanızı Sağlayacak 5 İpucu

Yaz Aylarında Hangi Vitaminleri Almalısınız?

Yaz Aylarında Hangi Vitaminleri Almalısınız?

Yorum Yaz

Yorumlar onaylandıktan sonra paylaşılmalıdır.

Empty content. Please select article to preview

Bu Ürünleri De Görmenizi İstedik.

Vitacoral'in En İyileri