Kollajenin Kemik Sağlığı İçin Şaşırtıcı 4 Faydası

Paylaş
Kollajenin Kemik Sağlığı İçin Şaşırtıcı 4 Faydası

Kolajen, sonsuz gençliğin gizli silahı olarak kabul edilir, ancak aynı zamanda kemiklerinizin sağlığını korumada ve optimize etmede önemli bir rol oynar.

Kolajen gençlik ışıltısını destekler ve sıkı bir cilt, yağsız kas, güçlü tırnaklar ve sağlıklı saçların korunması için çok önemlidir, ancak kozmetik görünümünüzden çok daha fazlasını korumak için gereklidir.

Tüm vücudunuz yapısal gücü ve işleyişi için kolajene bağlıdır. Kollajen, sağlıklı kemiklerin önemli bir bileşenidir. Kemik sağlığı ve gücü aktif bir yaşamla ilişkilidir. Kollajen ve kalsiyum, gerilme mukavemetlerinden ve esnekliklerinden sorumlu olan kemiklerin birincil bileşenleridir. Mevcut tüm bilgiler ve farklı kolajen türleri ile nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir.

Kollajen takviyelerinin kemik sağlığınıza nasıl fayda sağlayabileceğine dair derinlemesine araştırma yaptık ve bu yazımızda sizlerle kollajenin kemikler üzerindeki 4 muhteşem etkisini paylaşıyoruz.

Kollajenin kemik sağlığı için önemi nedir?

Vücudunuzda en az 16 kolajen türü vardır, ancak vücudunuzda bulunan kolajenin yaklaşık %85'i tip I, II ve III'ten oluşur. Tip I ve III kollajen vücutta en bol bulunan proteinlerdir. İnce çizgileri ve sarkan cildi uzak tutmaktan sorumludurlar, ancak en önemli işleri yağsız kasları korumak ve güçlü, sağlıklı kemikler oluşturmaktır. Sadece eklem kıkırdağınızda bulunan Tip II kollajen, gerilme mukavemetini ve tokluğunu sağlamaktan sorumludur.

Kemik gücünü artırmak, eklem işlevini, rahatlığı ve hareketliliği geliştirmek için bağışıklık sisteminizle birlikte çalışır. Sağlıklı kıkırdak, bağlar ve tendonlar olmadan eklem hareketliliği ağrılı hale gelir ve hareket özgürlüğü kısıtlanır.

Kemikleriniz yeterince kolajen almadığında ne olur?

Gençken, vücudunuz önemli miktarda kolajen üretir. Ancak 25 yaşından itibaren her yıl %1 oranında azalmaya başlar. Bu yüzde 40 yaşın üzerinde hızlanır, 50 yaşına geldiğinizde doğal kolajen üretiminizin %50'sini kaybedersiniz. Kollajen eksikliği aşağıdakilerin başlamasına neden olabilir: Kireçlenme osteoporoz Otoimmün kaynaklı eklem sorunları Kollajen tükenmesi, yaşlanma sürecinizin doğal bir parçasıdır ve yaşlanmanın gözle görülür ve dejeneratif belirtilerine neden olur. Çevre kirliliği, aşırı şeker tüketimi, işlenmiş gıdalar, sigara ve alkol tüketiminin bir sonucu olarak daha da büyük bir düşüş oranı olabilir.

Daha güçlü kemikler oluşturmak için kolajen takviyesinin faydaları nelerdir?

1. Kemik Mineral Yoğunluğunu (BMD) İyileştirir:

Kemik mineral yoğunluğu (KMY), kemik yoğunluğunun fiziksel bir ölçüsüdür. BMD, kemiklerinizin gücünü gösterir ve osteopeni, osteoartrit ve osteoporoz gibi durumları test etmek için kullanılır.

Osteopeni, kemiklerinizin ortalamadan daha zayıf olduğunun bir göstergesidir, ancak bu kadar kolay kırılacakları anlamına gelmez. Osteoartrit, eklem sertliğine, ağrıya ve eklem hareketliliğinin azalmasına neden olduğu bilinen zayıflatıcı bir durumdur. Yaşlandıkça ve kolajen seviyeleri ve dolayısıyla kemik kütlesi doğal olarak azalır. Düşük kemik mineral yoğunluğu (KMY), osteoporoz ve zayıf kemiklerin başlamasıyla ilişkilidir ve bu da kemik kırılma riskinin artmasına neden olabilir. Araştırmalar, günlük kolajen takviyesinin kemik mineral yoğunluğunuzu (KMY) iyileştirebileceğini gösteriyor. Bir çalışma, 12 ay boyunca günlük olarak kolajen alan menopoz sonrası kadınların kemik mineral yoğunluğunda önemli bir artış yaşadığı sonucuna varmıştır .

2. Kollajen, Kemiklerin Birincil Yapı Taşıdır:

Kolajen vücudunuzdaki en bol ve üretken proteindir ve toplam organik kemik kütlenizin %90'ını temsil eder. Cildimize, saçımıza, tırnaklarımıza, tendonlarımıza, kaslarımıza, bağlarımıza ve kemiklerimize güç ve yapısal destek sağlayan hayati amino asitlerden oluşan eşsiz bir yapı taşıdır. Optimum kemik sağlığını ve gücünü korumak için sağlıklı bir BMD seviyesini korumalısınız. Kanıtlar, hidrolize kolajen peptitlerin alınmasının kalsiyum emilimini artırabileceğini, kemik mineral yoğunluğunu iyileştirebileceğini ve kemik gücünü koruyabildiğini göstermektedir.

3. Tip II Kollajen Kıkırdak Büyümesini Uyarır:

Doğal yaşlanma süreci ve zamanla tekrarlanan hareketler eklem kıkırdağınızı aşındırarak bağların ve tendonların gerilmesine ve kemiklerinizin birbirine sürtünmesine neden olarak ağrıya neden olur.

Kaybedilen veya tükenen kolajen, sağlıklı kemiklerin desteklenmesine ve kıkırdağın korunmasına yardımcı olmak için kolajen takviyeleri alarak kolayca restore edilebilir . 24 haftalık bir çalışma , 97 sporcu üzerinde hidrolize kolajen takviyesinin etkilerini araştırdı . Kollajen alanlar eklem ağrılarında önemli bir azalma yaşadılar ve almayanlara göre fiziksel aktivitelere daha iyi katılabildiler. Ayrıca, yüksek risk grupları tarafından yaşa bağlı eklem bozulmalarında daha fazla risk azalmasını destekledi.

Araştırmalar , 70 gün boyunca tip II kollajen tozu alan progresif osteoartritli yetişkinlerin, artan eklem hareketliliği ve rahatlığı ile eklemle ilgili ağrıda önemli bir azalma yaşadığını buldu.

Sonuç olarak, Kollajen takviyeleri, osteoartrit ile ilişkili semptomları yönetmede etkili görünmektedir.

4. Kollajen Kemik Kaybını Önlemeye Yardımcı Olur:

Yaşlandıkça kolajen seviyeleriniz bozulduğu gibi, kemik mineral yoğunluğunuz da (KMY) bozulur. Bilimsel araştırmalar, kolajenin yalnızca kemik yoğunluğunu artırmakla kalmayıp, ilk etapta kemik kaybını önleyebileceğini öne sürüyor. Araştırmalar , saf hidrolize kollajen tozunun osteoporoza yol açan kemik bozulmasını önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Menopoz ayrıca osteoporoz geliştirme riskinizi de artırabilir.

Başka bir çalışma , D vitamini ile alınan diyet kolajen takviyesinin, postmenopozal kadınlarda kemik kaybını azalttığını ve kemik kaybını önlemek ve kemik mineral yoğunluğunu (KMY) iyileştirmek için kolajen takviyelerinin kullanımını desteklediğini buldu.

Vitacoral Collagen içerdiği 10.000 mg Tip 1-2-3 Kollajen ve özel seçilmiş 14 yardımcı hammadde ile kemik sağlığınızı korumanıza ve kemiklerinizi güçlendirmenize yardımcı olur. 

Sonbaharda Cildinizi Koruyacak 3 Vitamin

Sonbaharda Cildinizi Koruyacak 3 Vitamin

Hangi Kollajen Takviyesini Kullanmalısınız?  Kollajen Takviyelerini Karşılaştırın!

Hangi Kollajen Takviyesini Kullanmalısınız? Kollajen Takviyelerini Karşılaştırın!

Yorum Yaz

Yorumlar onaylandıktan sonra paylaşılmalıdır.

Empty content. Please select article to preview

Bu Ürünleri De Görmenizi İstedik.

Vitacoral'in En İyileri